Jesteś na: Strona główna Polewy zastygające Polewa zastygająca ziel. jabłuszko Multi Ice 1 kg

Polewa zastygająca ziel. jabłuszko Multi Ice 1 kg

kliknij na miniaturę by ją powiększyć
Producent:
Kod produktu:
0057
Waga:
1.100 kg
Dostępność:
 
Czas dostawy:
 
Koszty wysyłki
Nasza cena
17.05 zł netto20.97 zł brutto
Ilość

Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych urządzeń do produkcji polew i czekolady uzyskaliśmy polewy o doskonalej konsystencji i w wyśmienitych smakach - stosowane do ozdabiania lodów cienką warstwą chrupiącej czekolady.

Składniki: tłuszcz kokosowy, cukier, serwatka w proszku (z mleka), mleko pełne w proszku, preparat serwatkowo – tłuszczowy (olej kokosowy, serwatka – z mleka, koncentrat białek mleka), proszek jogurtowy (z mleka) emulgator – lecytyny, (z soi), aromat, barwniki E100, E 133. Możliwość obecności orzechów, orzechów arachidowych, nasion soi, nasion sezamu, jaj w proszku.

Sposób przyrządzenia: Zastygłą polewę należy stopniowo rozpuszczać w bemarze do temp. max. 30 C. W celu łatwego wyjęcia polewy z wiaderka zaleca się włożyć pojemnik do lodówki na ok. 1 godzinę. Schłodzona polewa łatwo odchodzi od ścianek opakowania. Polewę w oryginalnym opakowaniu przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Chronić przed światłem słonecznym. Polewę po podgrzaniu i uzyskaniu temp. 30 C w bemarze przechowywać max. 7 dni.

W momencie przegrzania polewa traci swoje właściwości.

dodaj komentarz »
Brak komentarzy